Faydalı Kürler

 

Arpa Çayı kürü:

Bir litre suda bir avuç arpa, kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Üzerine bir limon sıkılır. Balla tatlandırılır. Yudum yudum içilir.

En emin ateş düşürücü ilaçtır. Nezleyi, gribi, ağız ve boğaz, mide ve borsak, akciğer, karaciğer, dalak,böbrek, prostat, mesane iltihaplarını iyi eder. Öksürüğü, yarım baş ağrısını, asabi kusmaları, kansızlığı ishali, pekliği, kemik zafiyetini romatizma ve adale ağrısını, sıkıntıyı giderir. İshale karşı tatlandırmadan veya tatlandırıp oda hararetinde içilir. Bebeklere sıcak içirilmez.

Bal ve Sirke kürü:

Damar tıkanıklığını ve damar sertliğini giderir. Ayrıca şu rahatsızlıkları ve hastalıkları geçirir. Barsak parazitleri, hazımsızlık, iştahsızlık, zafiyet, mafsal kireçlenmesi.

Yapılısı: Eşit hacimde bal ile elma sirkesi karıştırılır. Arzuya göre su ilave edilebilir. Sabanları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat önce içilir. bal ve sirke miktarları birer yemek kaşığından az olmamak üzere birer fincan veya birer çay bardağı olabilir.

Sarımsak kürü:

Alt apse, arı sokması, asabiyet, astım, aşırı yaşlanma, barsak gazları, (Sarımsak kürü yapamayanlar, sarımsağı sıkarak, özsuyunu limon özsuyu ile karıştırıp, aç karına içmelidirler.) barsak parazitleri, balgam, boğaz ağrıları, böcek sokması, bronşit, bronşial astım, burun tıkanması, cilt mantarları, cinsi kudretsizlik, damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı, deri hastalıkları, yumurtalık iltihabı, kalınbağırsak kanseri, kalınbağırsak zafiyeti, kanda fazla yağ, kan dolaşımı bozukluğu, kan pıhtılaşması, kanser, kas ve kemik erimesi, kolesterol, kansızlık, kramp, kurşun zehirlenmesi, mide gazları, mide parazitleri, nezle, nikris (gut), romatizma, saç kepeği, saçkıran, safra ifrazatı azlığı, sinüzit, sivilce ve çıbanlar, şeker hastalığı, uykusuzluk, üşütme, verem, virütik enfeksiyonlar, yara ve bereler, yılan ısırması (ilk yardımdan sonra), yorgunluk, yüksek tansiyon, zafiyet, zehirlenme, zehirli maddelerin vücuttan atılması.

Yapılışı: Günde en az bir, en fazla beş baş sarımsak ayıklandıktan sonra havanda dövülerek veya bıçaklı mikserde öğütülerek püre haline getirilir. İnek yoğurdu ile karıştırılır, öğle ve akşam yemeklerinde yenir. Bir baş sarımsakta on-on iki diş bulunur. Sarımsaklar yumurta hacminde ve mümkün ise bu senenin mahsulü olmalıdır. Püre halindeki sarımsak çiğnenmediği için ağız kokusu olmaz. Vücut kokusunu gidermek için uygun bir göz, beyin, böbrek, kalp ve bacak damarlarının tıkanmasına sebep olur. Sarımsak kürü bunu önler, giderir.

Çörekotu ve bal kürü:

Kalp büyümesini önler, büyüyen kalp, eski durumuna döner.

Yapılışı: Altı gram çörekotu havanda dövülerek veya dövülmeden bir yemek kaşığı bal ile karıştırılarak sabahları aç karnına yenir. Çocuklar için uygulanırken doktorun tavsiyesine göre çocuğun yaşına ve kilosuna göre çörekotu azaltılır.

Şifalı Çay kürü:

Böbrek ve safra kesesi taşlarını eritir, mafsal kireçlenmesini giderir.

Yapılışı: Bir bardak suya bir buçuk çay kaşığı biberiye konup birkaç dakika kaynatılarak demlendirilir. Bal ile tatlandırılarak içilir. Sabah ve akşam birer çay bardağı içilir. Mide rahatsızlıklarını, barsak gazlarını damar sertliğini de giderir.

Lavanta çiçeği veya oğulotu çayı:

Sinir zafiyetini, sıkıntıyı, depresyonu giderir, bayılma temayülünü önler.

Yapılışı: Ihlamur çayının yapılışı gibidir. Ayrıca, vücudun ağrıyan yeri dört beş damla lavanta yağı ile ovulursa geçer.

Bal kürü:

Sinirleri ve zihni kuvvetlendirir. Kanı temizler, dolaşımı kolaylaştırır. Kalbe ve mideye ferahlık verir. Hazımsızlığı ve kansızlığı giderir. Kemik hastalığını geçirir. Uykusuzluğu ve karın ağrısını giderir. Sütle karıştırılıp içilirse barsak parazitlerini düşürür. Bal şerbeti sıcak içilirse yedi, soğuk içilirse yirmi dakikada kana karışır. 15 dereci soğuk şerbeti ishali, 60 derece sıcak şerbeti kabızlığı giderir. Yatağını ıslatan çocuklara bal yedirilirse, ıslatma kesilir. Ada çayına birer yemek kaşığı bal ve sirke karıştırılıp, gargara yapılırsa boğaz ağrılarını geçirir. Birer kaşık bal ve sirke karıştırılıp ağız çalkalanırsa ağızda koku kalmaz. Bal kürü olarak sabahları aç karnına birer yemek kaşığı bal yemelidir. Hakiki bal, kızıl, saf, şeffaf ve kokulu güzel olandır. Parmakla kaldırıldığında uzayıp akar ve kesilmez. Eski bal iyi değildir. Parazitlere karşı içilen bal ve süt karışımı, her sabah kahvaltıdan birkaç saat önce alınmalıdır. bu ülseri de geçirir.

Süt kürü:

Sütte, farklı miktarlarda olmak üzere bütün vitaminler mevcuttur. Bir litre inek sütü 7,3 gram mineral ihtiva eder. en önemlileri; kalsiyum 1,20 fosfor 0,94 potasyum 1,50, sodyum 0,45, klor 1,06, magnezyum 0,12 ve kükürt 0,33 gramdır. Yetişkin bir insan günde 1 litre süt içtiğinde günlük gıda ihtiyacının % 20-25'ini karşılayabilmektedir. özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlılar için süt, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Her insanın günde yarım litre süt içmesi lazımdır. Çocuklar için 2-3 yaşlarına kadar 1/5 lt., daha büyükler için 1/2 lt. süt içilmesi tavsiye edilmektedir. Süt, evhama, vesvese, kınıtı, gam, keder gibi psikolojik rahatsızlıklara şifadır. Nefes darlığına ve akciğer rahatsızlığına iyi gelir. Halsizliği, yorgunluğu ve asabiyeti giderir. Bal ile karıştırılıp içilirse mide ve bağırsak yaralarını, gastriti iyi eder; bağırsakları parazitlerden temizler. Pişen sütün içine nane atılırsa, süt kesilmez. Karaciğer ve dalak rahatsızlığı yağsız süt içilerek iyi olur. Makbul olan süt, inek sütüdür. İnek sütü kalbi ve zihni kuvvetlendirir, unutkanlığı giderir.

 

Sinameki çayı: Beş gram sinameki, bir su bardağı suda kaynatılır, bal ile tatlandırılır. İhtiyaç duyulan zamanlarda içilir. Kalbi kuvvetlendirir, evhamı, vesveseyi, adale kasılmasını giderir. Kabızlığı, mafsal ağrılarını, kaşıntıyı, uyuz ve sivilce gibi cilt hastalıklarını, nikris (gut) hastalığını, saç dökülmesini, safrayı izale eder, kanı temizler. Saç dökülmesine karşı suyunu saçlara sürmelidir. mide barsak ve rahim iltihabı olanlar, hamile ve emzikliler kullanmamalıdır.

Soğan özsuyu: Kuru soğan sıkılıp suyu çıkarılır. Balla tatlandırılır. Aç karnına içilir. Bronşiti ve akciğer iltihabını geçirir.

Havuç özsuyu: Meyve sıkacağında taze sıkılmış havuç suyu yemeklerden bir saat önce içilir. Parazit düşer.

Mercimek lapası: Bir miktar mercimek sirkede kaynatılıp lapa yapılır, boyuna sarılırsa boyun ağrısı geçer.

Biberiye: Suyunu ve yağını koklamak nezleyi geçirir, koku almayı sağlar, sesi açar, yüzün rengini güzelleştirir, unutkanlığı giderir, zekayı açar, zihni kuvvetlendirir, kanı temizler. özünden veya yağından, ense kökünden kuyruk sokumuna kadar, şakaklara ve burun deliklerine sürmek; saraya, felce, ağız çarpılmasına, titremeye, uykusuzluğa, baş dönmesine, uyurgezerliğe, uyku hastalığına iyi gelir. Biberiyeyi şerbetle kaynatıp içmek, sarılığı, bulantıyı ve mide ağrısını geçirir. Felç tedavisinde ayrıca hasta, sabah akşam, bir fincan şerbete birkaç damla biberiye yağı damlatıp içer.

Zencefil çayı: Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak içilirse, hazımsızlığı, barsak gazlarını, karın ağrısını, karaciğer tıkanıklığını, karaciğer ve mide üşütmelerini, ishali, ağrıyı sızıyı ve unutkanlığı giderir. Müzmin bronşite çok iyi gelir. Zencefili sirkede kaynatıp, bir yudum ağızda tutmak, dış ağrısın geçirir. Çayı ayrıca soğuk algınlığını, bedeni ve zihni zafiyeti giderir.

Zeytinyağı: Karaciğer ve kalbi kuvvetlendirir, bağırsakları çalıştırıp sindirimi kolaylaştırır, kemik zafiyetini ve diş çürümelerini önler. Kanımızdaki zahirli maddeleri çepeçevre sararak etkisiz hale getirir ve atılmasını sağlar. Bütün yağlar, az çok mide ve bağırsakları yorduğu halde zeytinyağı hiçbir zarar vermeyip, kuvvetlendirir. Ham olarak yenebilen tek yağdır. Bağırsakları tembel olanlar, her sabah aç karnına bir yemek kaşığı zeytinyağı içmelidir. Zeytinyağı kürü yapanlar, içmeden önce su ile karıştırılırsa, daha faydalı olur. Cüzzam, ekzama, yara, çıban, sivilce, kurdeşen ve benzeri cilt hastalıkları her gün zeytinyağı sürmekle iyi olur. Adale sertleşmesine, çürümesine ve mafsal ağrılarına karşı krem gibi sürülür. Zeytinyağı kürünün sayısız faydaları vardır. Biri de barsak parazitlerini atmasıdır. Zeytinyağı küründe yaşa ve kiloya göre sabahları aç karnına su ile karıştırılmış olarak bir veya iki fincan veya çay bardağı içilir.

 

 

Şifalı çaylar nasıl hazırlanmalı?

Bir su bardağı çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı bitki, yaprak (Şifalı çaylar bal ile tatlandırılır.) çiçek, v.s alınıp, kaynatılır. 5-10 dakika kaynadıktan sonra 15-20 dakika havluya sarılı olarak, bekletilir. Tohumlardan veya kabuklardan çay yapmak için yarım litre suya bir yemek kaşığı tohum, kabuk veya kök konur. 10-15 dakika kaynatılıp, 15-20 dakika bekletilir. Reçete farklı şekilde verilmiş ise, ona uyulur. Şifalı çay kürünü başladıktan sonra kahve ve normal çay terk edilmelidir. Şifalı çay kürlerinde bu küre uygun gıda resmi uygulanması şarttır. Bilhassa karaciğer ve safrakesesi rahatsızlıklarında hayvani gıdalardan sakınmak gerekir. Aksine, akciğer rahatsızlıklarında hayvani gıdaları bol miktarda yemelidir. Şartlarına riayet edilirse çay kürlerinde muvaffakiyet yüzde yüz olur. Bazı müzmin (kronik) hastalıklarda kürlere sabırla devam etmelidir. Çok çabuk netice beklenmemeli ve ümitsiz almamalıdır.

ÖNEMLİ NOT:

Burada açıklanan kürler yetişkinler içindir. Küre başlamadan önce aile doktoru haberdar edilmeli ve doktorun bütün tavsiyelerine riayet edilmelidir. Çocukların tedavileri mutlaka doktor nezaretinde yapılmalı ve kullanılacak madde ve gıda miktarlarını doktor tayin etmelidir. Kür, hastalık son buluncaya kadar devam etmelidir. Mesela günde bir baş sarımsaktan az olmamak şartı ile bazı rahatsızlıklar birkaç günde geçer. Damarları tıkalı olanlar on baş sarımsak yedikten sonra etkisini hissederler. Ancak kür devam etmelidir. Sarımsak çok kuvvetli antibiyotik olduğu için her türlü iltihabı ve enfeksiyona geçirir. Bunun için ara vermeden küre devam edilmelidir.

   

BİTKİLERİN VERDİĞİ ŞİFALAR

ADAÇAYI: Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Astım hastaları için yararlıdır.

AHUDUDU: Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.

ANASON: Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishali keser.

ASMA: Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshali durdurur.

AVOKADO: Çok kalorili olmasına rağmen içerdiği Glutathion süper bir hücre koruyucusudur, çünkü en iyi antioksidanttır. Antioksidantlar hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatırlar ve kanseri önlerler. Tüm meyveler arasında protein bakımından en zengin olanıdır. Bol miktarda E vitamini de içerir. Bu vitamin kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzene sokar. Ayrıca potasyum ve B6 vitamini de içerir. Kadınlar açısından çok gereklidir.

AYRIKOTU: İdrar söktürür. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Buralardaki iltihapları da giderir.

AYVA: İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir.

BADEM: Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

BAKLA: İdrar yollarını temizler. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

BEZELYE: Taze ve donmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folik asit içerir. Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye edilir.

BİBER: Mideyi kuvvetlendirir. İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Kanamaları önler.

BROKOLİ: Kansere karşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebze. Çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak ve akciğer kanseri görülür, kalp dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz. Kadınlarda göğüs kanserini önler.

BUĞDAY: Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilen kepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudun özümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyel olarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz daha zordur.

CEVİZ AĞACI: Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır.

ÇAMFISTIĞI: Bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Ruhi çöküntüyü giderir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

ÇEMEN: Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir.

ÇİLEK: Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor. Cilt sorunları olanlar için de iyi bir meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunları için de birebirdir. Ayrıca diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarı önlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor. Çilekte yüksek oranda C vitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeler içeriyor.

ÇÖREKOTU: İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısını keser.

DEFNE: Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir.

DENİZ KADAYIFI: Solunum ve hazım sistemi nezlelerini giderir. Vücudu besleyici olarak da kullanılır.

DEVEDİKENİ: Ateş düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir.

DOMATES: Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller.

DUT: Beyaz dut yaprakları idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını söktürür.

EBEGÜMECİ: Göğsü yumuşatır. Öksürük keser. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Ateşi düşürüp vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Dişeti hastalıklarını tedavi eder.

ELMA: Günde bir elma yemek doktoru evinizden uzak tutar. İki elma yerseniz, kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korunmuş olursunuz. Kolesterolü yok eder ve kabızlığı önler. Sindirimi kolaylaştırır. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır.

ENGİNAR: Kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar söktürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur.

FESLEĞEN: Öksürüğü keser. Baş dönmesini durdurur. Arı sokmasında faydalıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Fesleğen kokusu, sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaratları kaçırır.

FINDIK: Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Vücuda kuvvet verir. Nekahat devresinin çabuk geçmesini sağlar.

GELİNCİK: Nefes darlığı, astım ve bronşitte rahatlık verir. Kan tükürme ve kusmayı önler. Yanıkları iyileştirir.

GREYFURT: C vitamini bakımından çok zengindir. Yarım greyfurt günlük C vitamini ihtiyacının yüzde altmışını sağlar. Kolesterol oranını düşüren pektin maddesi bulunur. Kansere karşı koruyucu özellik taşır. İştah açar.

HATMİ: Ağız, boğaz ve dişeti iltihaplarını iyileştirir. Bağırsak iltihaplarını giderir.

HAVUÇ: Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard'ın araştırmalarına göre kadınlarda kalp enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranında azaltıyor. Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranında azalttığı görülmüştür. Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriyor. Havuçtaki Beta-Karotin de gözleri yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Mide ve bağırsak kanamalarını önler, kansızlığı giderir, anne sütünü arttırır, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir, idrar ve bağırsak gazlarını söktürür, ülserdeki şikayetleri giderir.

ISIRGAN: Dıştan tatbik edildiği zaman iç organlarda biriken kanı çeker. Burun kanamalarını keser. Balgam söktürür.

ISPANAK: Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, yaşlılığın getirdiği göz hastalıklarına, kansere, hatta psişik rahatsızlıklara karşı da etkili bir sebze.

İNCİR: Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Enerji verir. Glikoz ihtiyacınızı doğal yoldan karşılar.

KARANFİL: Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar.

KEKİK: Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını keser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Kandaki şeker miktarını azaltır.

KINAKINA: Ateş düşürür. Sıtmayı tedavi eder. Tifoda faydalıdır. İştah açar. Cilt kaşıntılarında faydalıdır.

KİVİ: Bir kivide, bir portakalda olan C vitamininin iki katı vardır. Potasyum bakımından da zengindirler. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

KUŞBURNU: Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitamini vardır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

LAHANA: Kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başında gelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme ve rahim kanserine karşı etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir. Astıma faydalıdır.

MAYDANOZ: Bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardır. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Böbrekleri çalıştırarak idrar getirir, kan şekerini normal seviyede tutar ve kansere karşı da koruyucudur.

MELEKOTU: Kan dolaşımını düzenler. Terletir. Kurutulmuş melekotu dövülüp başa sürülecek olursa bitleri öldürür. Astım nöbetlerine faydalıdır.

MEYANKÖKÜ: Grip, nezle, anjin ve nefes darlığına faydalıdır. Öksürük ve balgam söktürür. Yüksek tansiyonu düşürür.

MISIR: Yüzde 18.3 gibi yüksek oranda lif içeriyor. Mısırın içeriğindeki yüksek karbonhidrat, enerji seviyenizi yükseltir. İçinde protein, kalsiyum, demir, fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

MUZ: Folik asit, potasyum ve B6 vitamini bakımından son derece zengin bir meyvedir. Potasyum krampları önler. Adet sancılarını gidermeye birebirdir.

NAR: Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Burun poliplerine faydalıdır. Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Mide, bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve hamileler fazla kullanmamalıdır.

NOHUT: Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır.

ÖKSEOTU: Kalbin atışlarını arttırır. Damar kireçlenmelerinde faydalıdır. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır.

PATATES: Kızarmış yemezseniz kilo aldırmaz. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Yorgunluğa karşı birebirdir. Bol miktarda C vitamini ve protein içerir.

PIRASA: İdrar söktürür. Mide rahatsızlığına iyi gelir. Kabızlığı giderir. Basur memeleri için faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.

PORTAKAL: Antioksidantlar ile dolu bir meyve. Kanseri önleyici olarak bilinen bütün maddeleri içeriyor. Ayrıca bol miktarda C vitamini içeriyor.

SALATALIK: Salatalığın kendisi ya da suyu cildimizi bir tonik kadar temizler. Salatalık kabızlığı önler, böbrek ve kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun atılmasına yardımcıdır.

SALEP: Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır.

SOĞAN VE SARMISAK: Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı tehlikesini azaltırlar. Soğan, mide kanserine yakalanma riskini; sarımsak da bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Sarımsağın mayasında bulunan maddeler hücrelerin zarar görmesini önleyerek, vücudu erken yaşlanmaya karşı koruyor. Antibiyotik ve nefes darlığını gideren bileşimler içeren sarımsak bağışıklık sistemini de kuvvetlendiriyor.

SOYA: Uzun yaşamak isteyen herkes mutlaka soya tüketmelidir. Soya, içerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerini sulandıran bir madde içerir ve buda kadın bünyesi için son derece yararlıdır. Çünkü, hücre yenilenmesini hızlandıran östrojen hormonunun aşırı üretimi, göğüs, rahim ve boyun kanserine yakalanma riskini çok arttırır.

TARÇIN: Ruhi sıkıntıları giderir. Sürmenajda faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır.

TERE: İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Bronşları temizler, öksürük söktürür. İdrar söktürür, böbrekleri ve idrar yollarını temizler.

TON BALIĞI: Çok yağlı olmasına rağmen Omega-3 adlı önemli bir yağ asiti içerir. Bu madde, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı ve şiddetli migren ağrılarına iyi gelir. Ayrıca cilt kuruluğunu ve egzamayı tedavi eder. Ancak taze olarak yenmelidir. Konserve olarak satılan ton balığı yüksek D vitaminin içermekle birlikte Omega-3 yağ asitinden yoksundur.

TURP: Böbreklerdeki mikropları öldürür. Kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer şişliğini indirir. Sarılıkta faydalıdır. Safra taşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Romatizma, siyatik astım ve bronşite faydalıdır.

ÜZÜM: Üzümde bilinen 20 antioksidant var, siyah üzüm ise yeşil üzümden fazlasını içeriyor. Kan yapar, kanı temizler. Yüksek tansiyonu düşürür. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Besleyicidir.

VİŞNE: İshali keser. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir.

YENİBAHAR: Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

YOĞURT: Vücudun çeşitli organlarında bulunan bakterilerden bağırsakta barınanları, sindirim sisteminin düzenli çalışması açısından önemlidir. Bu bakteriler, enfeksiyonların ve bulaşıcı bir hastalık geçirirken almak zorunda kaldığımız antibiyotiklerin saldırısına uğrayabilir. Bu da sindirim sistemini harap eder. Yoğurt bu sorunu çözer, azalan bakteri miktarını normal seviyesine getirir ve enfeksiyonları hem önler, hem de onlarla mücadele eder. Bağışıklık sistemini de canlandırır. Kalsiyum oranı sütten fazla olan yoğurdun, protein oranı süte eşittir.

YULAF: Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Bedeni ve ruhi yorgunlukları giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır.

YERALMASI: Şeker hastaları için faydalıdır. Besleyicidir. Vücudun direncini arttırır. Kabızlığı giderir.

ZENCEFİL: İştah açar. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarını giderir.

ZEYTİN: Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Yaprak ve kabukları yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur

 

Tavsiye edebileceğiniz kürler varsa mail gönderiniz..

  efe@efe09.com